U Rijeci je  od 30.9. do 2. 10. 2016. održan vikend seminar „Joga - savršen sklad življenja“.

Uz redovnu sadhanu i opuštanje od stresne svakodnevnice u prirodi punoj prane i još uvijek toplom moru, mnogobrojni sudionici su uživali i u predavanjima i satsanzima Mahamandaleshwara Swami Vivekpurija, dugogodišnjeg instruktora sustava Joge u svakodnevnom životu i učenika Vishwagurua Paramhanse Swamija Maheshwaranandajija. Vivekpuriji je kao i uvijek živim i praktičnim predavanjima znanja joge i Sanatan Dharme uspio objasniti jasnim slikama i primjerima  iz svakodnevnog življenja.

1U4A0004 Rijeka sub 1 10 2016 1U4A0006 Rijeka sub 1 10 20161U4A0102 Rijeka sub 1 10 2016 logo 1U4A0028 Rijeka sub 1 10 2016 nature near hostel 2 1U4A0084 Rijeka sub 1 10 2016 logo 1 1U4A0034 Rijeka sub 1 10 2016

 „Što je svara joga i njeno prakticiranje najbolje možemo objasniti ako gledamo kondora ili albatrosa kako lete. Kada te velike ptice lete, one zapravo samo jednom u danu polete i tada cijeli dan mogu lebdjeti na strujama zraka koje ih nose upravo tamo gdje žele. One su ovladale tehnikama „hvatanja“ struja i sve dalje je samo prepuštanje prirodnim principima i fazama. Slično je i sa jedrilicama i zmajevima. To je svara joga, poznavanje ciklusa u prirodi i u nama kako bi u skladu s njima poboljšali ono što radimo. Svara joga ne služi za nalaženje isprika zašto nešto ne činimo (jer nam nije otvorena prava nosnica), ona nije strah od tih principa, ali niti robovanje njima. Prakticirati svara jogu znači živjeti u skladu sa sobom i prirodnim principima i valovima, fazama koje se prirodno izmjenjuju. Taj prirodni proces izmjene aktivne nosnice odvija se  kao i kod disanja u kojem imamo purak - udisaj, rečak- izdisaj i kumbhak - onaj trenutak tišine i ne disanja između udaha i izdaha. Na isti način imamo i proces faza aktivne ide – dominantno disanje lijevom nosnicom, faza aktivne pingale - dominantno disanje desnom nosnicom  i trenutak kad su obje nosnice jednako aktivne.  Kao što je prirodno neke asane raditi sa udahom, kod nekih ostati u položaju bez disanja, a druge pokrete raditi sa izdahom, tako je i prirodno neke stvari činiti kada je ida aktivna, druge kada je pingala aktivna i treće kada je aktivna sušumna. Ali važno je reći da svara jogu možete prakticirati kao i sve drugo na dva načina koja je najbolje usporediti sa hodanjem. Znate da postoje bića kao slon koja bez obzira na svoju težinu hodaju gotovo nečujno, nježno i elegantno, dok postoje neki ljudi koji kada uđu u dvoranu za vježbanje uđu tako da se cijeli pod trese. Tako i svara jogu i jogu općenito možete vježbati prenaglašeno i bučno ili kao slon koji mirno i nenametljivo prolazi kroz šumu, bez kompleksa što će drugi reći i misliti. “

1U4A0053 Rijeka sub 1 10 2016